Skocz do zawartości


Witaj na Celebs Forum

Witamy na Celebs Forum.

Aby uczestniczyć aktywnie w działalności forum tzn. czytać i zakładać nowe tematy, pisać posty, mieć dostęp do wielu ciekawych działów niedostępnych dla gości należy się zarejestrować co trwa krótką chwilę i jest darmowe. Proces jest szybki i bardzo intuicyjny.

Jeżeli jesteś już u nas zarejestrowany to zaloguj się.
Guest Message © 2018 DevFuse
Zdjęcie

VirtualDub MOD


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 mineral

mineral

  Ekspert

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1857 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 22:57#2 mineral

mineral

  Ekspert

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1857 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 22:59

CIĘCIE PLIKU WIDEO
 • Ladujemy plik (Plik/Otwórz plik wideo)
 • Guzikami Dołączona grafika zaznaczamy odpowiednio poczatek i koniec fragmentu który nas interesuje lub który chcemy usunac.
  Dołączona grafika
  w okienku informacyjnym można dostrzec długość oraz rozmiar zaznaczonego fragmentu
 • W celu usuniecia zaznaczonego fragmentu wciskamy "Delete" (nie spowoduje to naruszenia pliku zrodlowego)
 • Jezli chcemy mniec tylko zaznaczony fragment przechodzimy do kompresji (po drodze mozna poprawic jakosc dzieki filtrom szczegolnie w przypadku materialow zgrywanych z TV) lub gdy film jest juz skompresowany a my wycinamy tylko urywek dajemy tylko Plik/Zapisz jako poniewaz ponowna kompresja znowu obnizy jakosc wideo.


#3 mineral

mineral

  Ekspert

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1857 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 23:03

ŁĄCZENIE PLIKÓW .AVI

Jednym z ważnych warunków aby połączyć dwa pliki filmowe jest sprawdzenie czy łączony materiał posiada te same wartości formatu obrazu i dźwięku. Aby sprawdzić format zapisanego pliku z menu Plik wybieramy polecenie Informacja o pliku i porównujemy wartości z sekcji wideo i dźwięk.
Dołączona grafika

Jeśli materiał ma takie same wartości przystępujemy do łączenia.
1. Otwieramy fragment który ma stanowić pierwszą część łączonego filmu. Plik/Otwórz plik wideo
2. Otwieramy fragment który ma stanowić drugą część łączonego filmu. Plik/Dołącz fragment
Dołączona grafika

3. Po otwarciu wszystkich części należy dokonać wyboru opcji kopiowania strumieni. Oczywiście nie chcemy przeprowadzać rekompresji (to by spowodowało utratę jakości i znaczne wydłużenie czasu operacji!), dlatego wybieramy z menu opcje Wideo/Kopiowanie bezpośrednie oraz analogicznie dla dźwięku Strumienie/Lista strumieni (PPM na strumieniu i wybieramy)/Kopiowanie bezpośrednie
Dołączona grafika

4. Powstały plik zapisujemy poprzez polecenie Plik/Zapisz jako.

Jeśli po tej operacji ukaże się nam błąd podobny do tego:
Dołączona grafika

będzie oznaczało to, tak jak w tym przypadku, iż strumienie audio są niezgodne. Tu akurat było to nieskompresowane PCM i AC3.

#4 mineral

mineral

  Ekspert

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1857 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 23:05

FILTRY

Filtry polepszajace zgrany material wideo szczegolnie polecane przy materiale zgrywanym z TV w slabej jakosci
Tutaj krótki opis bardziej przydatnych

Dodajemy filtry:
Dołączona grafika

1. Usuwanie przeplotu.
Jezeli przechwytywalismy obraz w rozdzielczosci pionowej wiekszej niz 288 linii (w standardzie PAL - w NTSC byloby to 240 linii), nalezy zwrócic uwage, czy sa widoczne slady po przeplocie (takie wstretne paski). Jezli tak, to nalezy kliknac na Wideo/Filtry dalej Dodaj... i zaznaczyc filtr Deinterlace metoda pozostawiamy domyslna. Jezli uzywamy wiekszej ilosci filtrow to ten powinien byl stosowany w pierwszej kolejnosci.


2. Przycinanie obrazu.
Za pomoca filtra Resize mozemy przyciac obrzeza obrazu w przypadku gdy na przyklad po bokach czy na dole filmu sa jakies pasy. W pierwszym oknie wpisujemy rozdzielczosc filmu. Dajemy OK. W oknie wyboru filtrów zaznaczamy filtr Resize, klikamy na Kadrowanie. Samo kadrowanie mozna tez zrobic analogicznie za pomoca innych filtrów
Dołączona grafika kolejno na Dołączona grafika i przycinamy obraz za pomoca ustawien
Dołączona grafika - brzeg prawy
Dołączona grafika - gora
Dołączona grafika - grzeg lewy
Dołączona grafika - dol

3. Smoother i Sharpen
Kolejne warte uwagi filtry to Smoother i Sharpen - wygladzanie i wyostrzanie. Wbrew pozorom nie sa swoimi przeciwienstwami - calkiem niezle ze soba wspólpracuja. Sharpen wyostrza krawedzie. Smoother usuwa szum, nie rozmywajac krawedzi. Z tych dwóch Smoother powinien byc stosowany jako pierwszy. Jesli obraz jest zaszumiony, to po wyostrzeniu wygląda jeszcze gorzej. Jednak nalezy delikatnie aplikować te filtry gdyz w sposób znaczy wpływają na obraz.

4. Logo
Jak sam nazwa wskazuje umozliwia umieszczenie podpisu.
Dołączona grafika
Wczytujemy wczesniej przygotowane logo koniecznie musi to byc mapa bitowa (*bmp). Klikamy na Pokaz podglad i mozemy troche poeksperymentowac z Przezroczystoscia czy polozeniem loga za pomoca opcji Wyrównywanie i Przesowanie.


UWAGA:
Stosujac filtry nalezy stosowac tylko jeden dla danego celu. Stosowanie dwóch (lub wiecej) spowoduje wieksze znieksztalcenia obrazu. Stosujac filtr po raz pierwszy warto jest dokonac próbnej kompresji z jego udzialem krótkiego fragmentu filmu, aby sprawdzic jego dzialanie i ewentualnie pozniej zmienic wartosci w filtrze.#5 mineral

mineral

  Ekspert

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1857 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 23:06

Kompresja audio
Tak jak trzeba kompresować wideo zgrane tunerem tak warto kompresowac dzwiek bo czesto moze sie okazac ze nieskompresowane AC3 czy jakis inny 'ciezki' format bedzie wazyl tyle co skompresowany material wideo albo wiecej! Do tego celu najlepiej chyba uzyc Lame MP3.
1. Wybieramy Strumienie i Lista Strumieni
W tym momecie mozemy rowniez wylaczyc dzwiek klikajac po prostu na Wylacz
Dołączona grafika

2. Następnie po kliknieciu PPM ba strumien zaznaczamy Pełny proces
Dołączona grafika

3. Jeszcze raz klikamy PPM na strumien, tym razem wybieramy Kompresja i wybieramy kodek Lame MP3 oraz czestotliwosc z jaka ta zakodowac sciezke dzwiekowa (na potrzeby forum najodpowiedniejsze wydaja sie by 128kbps lub 160kbps. Wszystko zatwierdzamy Ok i kompresjae dzwieku mamy z glowy.
Dołączona grafika

#6 mineral

mineral

  Ekspert

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1857 postów

Napisano 20 kwiecień 2007 - 23:07

Kompresja video
Z wykorzystaniem XviD'a (metoda dwuprzebiegowa)
Opcje dotycz?ce kompresji znajdziemy w zakladce Wideo/Kompresja
Dołączona grafika

Z listy dostepnych kodeków wybieramy Xvid MPEG-4 Codec i klikamy na Dołączona grafika
Wybieramy Twopass 1 st pass wybory zatwierdzamy OK.
Dołączona grafika

Zapisujemy pierwszy przebieg wybierajac opcje Plik/Zapisz jako.
Nadajemy nazw? plikowi np. video1. Koniecznie zaznaczamy "Nie rozpoczynaj natychmiast; dodaj do kolejki proces bedzie uruchomiony w trybie kolejki" i wciskamy Zapisz.
Dołączona grafika

Ponownie przechodzimy w VirtualDubMod do zakladki Wideo/Kompresja i wybieramy ponownie kodek XviD.
Teraz zmieniamy ustawienia Encoding type na Twopass - 2nd pass. Pozostaje jeszcze ustawi? rozmiar pliku. W tym celu wciskamy przycisk Dołączona grafika
W polu Video wpisujemy czas filmu. W Target size ustawiamy planowany rozmiar pliku. Jako, ?e warto?? wyra?ona jest w kbytes chcac otrzymaz plik 350MB nie wystarczy, ze wpiszemy 350. Najprosciej bedzie jezeli zadany rozmiar pomnozymy przez 1024. Dla przykladu jezeli chcemy otrzymac plik o rozmiarze 350MB x 1024 otrzymujemy 358400. Taka tea wartosc wpisujemy w wybrane pole. Wazne jest takze aby wybrac w polu audio wartosc pliku dzwiekowego. Najczesciej bedzie to MP3 o jako?ci 128kbps.
Dołączona grafika

Podobnie jak podczas zapisu pierwszego przebiegu postepujemy i tym razem. Nadajemy plikowi tylko inna nazwe np. video2 i zapisujemy zmiany.
Po zapisie wciskamy F4. Pojawi sie okno z zaplanowanymi zadaniami do wykonania. Pozostaje nam juz tylko rozpoczac procesy wciskajac Start.
Dołączona grafika

Rozpocznie sie konwersja. Na dole bedzie widoczny pasek postepu konwersji. Po zakonczonych procesach nie pozostaje nam juz nic innego jak tylko sprawdzic jak wyglada nasz film.


Pliki do pobrania:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika